Pospiesz się z wdrożeniem GA4 – dane nie poczekają!

Google wycofuje Universal Analytics

 

Wycofanie GA3 to z pewnością jedno z największych wydarzeń w świecie analityki internetowej, nie tylko ze względu na powszechność narzędzia oraz ogromną skalę aktywnych kont, ale również potencjalne skutki jakie może nieść za sobą konieczność przejścia na nową wersję Google Analytics 4. Dotychczasowy Google Analytics Universal, zwany też potocznie GA3 zakończy zbierać dane ze stron internetowych w lipcu 2023. To przecież dużo czasu, więc skąd cały ten szum i pośpiech?

 

Dlaczego warto wdrożyć GA4 jak najszybciej?

 

Marketerzy, stratedzy i analitycy, bądź właściciele stron i sklepów internetowych często starają się zestawiać ze sobą wyniki dłuższych okresów (np. kwartalne, półroczne), co pozwala na zrozumienie, czy zmiany obserwowane w ruchu na stronie i prowadzonych kampaniach wynikają z optymalizacji lub zmian w strategii marketingowej, czy raczej z trendów makro, takich jak zainteresowanie konsumentów albo sezonowość danego produktu.

Zmiany modelu danych w Google Analytics 4 powodują, że nowo zebrane informacje nie są tożsame z tymi, zebranymi dotychczas w GA3. Brak tej uniwersalności utrudnia, a czasem nawet uniemożliwia jakąkolwiek analizę porównawczą.

Kolejna kwestia, która zachęca do jak najszybszego wdrożenia nowej wersji Google Analytics 4 to fakt, że GA4 nie przewiduje możliwości importu danych z GA3, które dla nowej wersji narzędzia – po prostu przestaną istnieć.

Jednak bez względu na kwestie związane z analizą porównawczą i dostępem do danych historycznych, nie można nie zauważyć, że GA4 staje się obecnie nowym standardem odpowiadającym na ciągłe i dynamiczne zmiany w ekosystemie oraz jedyną drogą do szerokiego mierzenia efektywności strony oraz działań prowadzonych w internecie. Właśnie dlatego warto GA4 wdrożyć już teraz, nauczyć się jego obsługi oraz zrozumieć logikę zbierania danych, aby sprawnie korzystać z nowych, przydatnych funkcji, które wyróżniają go od poprzednika. Niestety, ze względu na zmiany metodyczne, część możliwości starego narzędzia nie jest i nie będzie już wspierana w Google Analytics 4.

 

GA3, GA4, a może oba?

 

Rezygnacja z GA3, które jest dopracowanym i sprawdzonym globalnie narzędziem nie jest obecnie najlepszym pomysłem. Część zapowiadanych funkcjonalności GA4 nie została jeszcze udostępniona, a inne wciąż nie działają tak, jak można by się było tego spodziewać. Z tych właśnie powodów (jeżeli posiadasz już skonfigurowaną usługę Google Analytics Universal) rezygnacja z GA3 na rzecz GA4 nie jest konieczna, a nawet nie rekomendujemy takiego podejścia.

Najsensowniejszym wyborem, wspieranym przez Google, jest równoległe utrzymywanie obu wersji. Dzięki temu z jednej strony wciąż możemy korzystać z tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni przy analizie posiadanych danych, a w momencie zakończenia wspierania starszej wersji, niezbędne dane będziemy już mieli zebrane w wersji nowszej. Z kolei jeżeli temat analityki jest dla Ciebie nowy albo do tej pory, pomimo konfiguracji, GA3 nie było przez Ciebie na co dzień wykorzystywane, można spokojnie skupić się jedynie na właściwym wdrożeniu Google Analytics 4.

 

Jak wdrożyć Google Analytics 4?

 

GA4 umożliwia rozbudowane i łatwiejsze śledzenie zachowania użytkowników na stronie, jednak własnoręczna konfiguracja GA4 może okazać się dla większości użytkowników trudna. Nowy model zbierania danych pozwala precyzyjnie mierzyć zdarzenia oraz pełną ścieżkę użytkownika i na tej podstawie tworzyć materiał potrzebny do późniejszej analizy i optymalizacji.

Konfiguracja zdarzeń to najważniejszy element wdrożenia GA4, wymagający jednak odpowiedniej znajomości panelu i umiejętności poprawnego osadzenia zdarzeń w strukturze strony. Ważne jest również dokładne przetestowanie wdrożenia i upewnienie, co do poprawności zbierania interesujących nas danych.

Ważnym elementem wdrożenia jest również konfiguracja raportowania. Jedną z największych zalet GA4, jest nowy model raportowania, znacznie różniący się od tego znanego dotychczas z GA3.

Google na bieżąco udostępnia sporą liczbę materiałów i poradników dotyczących GA4, jednak ich przyswojenie, a przede wszystkim poprawna implementacja jest dość skomplikowanym i złożonym procesem, wymagającym czasu oraz dużej świadomości działania poszczególnych funkcji, a co za tym idzie – ich przełożenia na nasze codzienne cele operacyjne i biznesowe.

 


 

Masz dodatkowe pytania? Potrzebujesz wyjaśnienia konkretnych kwestii związanych z Twoim kontem GA3 lub GA4?

A może potrzebujesz pomocy z wdrożeniem i konfiguracją nowej wersji Google Analytics 4?

 


 

Skorzystaj z formularza na dole i skontaktuj się z naszymi specjalistami – chętnie przybliżymy najważniejsze funkcjonalności i pomożemy w całym procesie przejścia oraz dedykowanej konfiguracji Google Analytics 4.

 

Kontakt

Porozmawiajmy! Chętnie podpowiemy,
jak możemy pomóc Twojemu biznesowi.

Dane kontaktowe

Analychee Sp. z o.o.
ul. Grójecka 210
02-390 Warszawa
NIP: 7011083571

Formularz kontaktowy