Dashboardy, czyli oszczędność czasu i pieniędzy

Klasyczne raportowanie, czyli udręka

 

Firmy różnej wielkości, od startupów po globalne korporacje analizują swoje dane bezpośrednio w Excelu, Google Sheets lub pojedynczych panelach (np. GA, Google Ads). Ci bardziej wtajemniczeni mają skomplikowane modele z niezliczoną ilością formuł i miar, do których podpięte są dane z wielu arkuszy. Powoduje to, oprócz długiego i zacinającego się przeliczania, że często jeden błąd lub niewielka zmiana potrafią zmarnować i unieważnić cały włożony wysiłek. Przeważnie w takich przypadkach, tylko garstka osób potrafi wyjaśnić logikę i rozwiązać zaistniały problem. Często raporty takie wiążą się z ręcznym importem i odświeżaniem danych, na co poświęcane są cenne godziny specjalistów i analityków. Dopełnieniem tego obrazu jest czasochłonne wnioskowanie i podejmowanie decyzji przy niepełnym oglądzie sytuacji.

Na szczęście, nie musi tak być, a opisany powyżej system odchodzi w zapomnienie. Jeżeli którakolwiek z wyżej wymienionych bolączek brzmi dla Ciebie znajomo, to powinny zainteresować Cię dashboardy, czyli po polsku – kokpity analityczne.

 

Przewaga dashboardów

 

Dashboard, czyli interaktywny raport oparty o rozwiązania chmurowe, przenosi analizę danych na nowy poziom. Zamiast żmudnie przeglądać komórki Excela, wystarczy spojrzeć na czytelne wykresy indywidualnie dostosowane do potrzeb i specyfiki naszego biznesu. Dashboardy pozwalają mierzyć, porównywać i monitorować nawet najbardziej złożone zestawy danych pochodzące z wielu źródeł, łącząc je ze sobą w prosty oraz intuicyjny sposób – od prostego poziomu operacyjnego, aż do skomplikowanych zestawień strategicznych. To właśnie integracja pozwala uzyskać pełny obraz prowadzonych działań, np. realny zwrot z inwestycji w konkretną kampanię reklamową. Dzięki temu podejmowanie decyzji staje się szybkie, skuteczne i pozbawione niedopowiedzeń.

Łączenie i porządkowanie zgromadzonych danych surowych, zanim jeszcze trafią one do dashboardu, następuje w oddzielnym narzędziu-agregatorze, (np. BigQuery) które pozwala na import informacji różnego pochodzenia w czasie rzeczywistym. Takie rozwiązanie, możliwe jest dzięki łączeniu ze sobą danych przy pomocy autorskich i dedykowanych wtyczek po API  (oczywiście możliwe jest również ręczne dogranie dodatkowego źródła – np. celów sprzedażowych przy pomocy Google Sheets). Kolejnym krokiem jest przetwarzanie wyników i obliczanie metryk, które finalnie są wizualizowane na dashboardzie. Dane mogą być wyświetlane w dowolnej, preferowanej przez odbiorcę formie (np. na indywidualnie dostosowanych tabelach lub wykresach – liniowych, kołowych, słupkowych, czy lejkach).

O dashboardach warto myśleć szczególnie, w przypadku poprawnie wdrożonego Google Analytics 4, które domyślnie ułatwia integrację ze wspomnianym wcześniej agregatorem, a to przekłada się na jeszcze prostsze i bardziej intuicyjne importowanie danych z tego źródła.

Więcej o nowej wersji Google Analytics przeczytasz tutaj. Jeśli interesuje Cię dopasowana do potrzeb Twojego biznesu konfiguracja GA4 lub chcesz poznać indywidualne korzyści płynące z wdrożenia dashboardu – porozmawiaj z nami.

 

Jakie źródła można integrować?

 

Wielu osobom kokpity kojarzą się tylko z estetycznym przedstawieniem tego, co mamy już w Google Analytics lub Google Ads. Nic bardziej mylnego. Prawdziwa wartość pochodzi właśnie z integracji wielu, na pierwszy rzut oka niekompatybilnych ze sobą źródeł, co ważne, nie tylko internetowych.

Łączyć można m.in:

 • dane demograficzne
 • wyniki sprzedażowe z CRM
 • wydatki marketingowe z paneli
 • zachowanie użytkowników na stronie
 • efektywność procesów
 • cele oraz wskaźniki finansowe

… i wiele, wiele innych.

 

Konkretne korzyści dashboardu dla Twojej firmy

 

 1. Oszczędność czasu i zasobów potrzebnych na pobieranie danych i przygotowywanie raportów, dzięki automatyzacji i integracji w chmurze.
 2. Obiektywizm, w przeciwieństwie do klasycznych analiz efektywności w panelach reklamowych, często przekłamujących rzeczywistość, nie biorących pod uwagę kanibalizacji i powielania źródeł.
 3. Sprawne wnioskowanie i łatwiejsza analiza, dzięki wizualizacji wyników dostosowanej do preferencji i celów odbiorcy.
 4. Celna ocena sytuacji i jej pełny obraz, dzięki łączeniu danych z wielu źródeł w jednym widoku.
 5. Podejmowanie skutecznych i właściwych decyzji, dzięki pewnej jakości danych.
 6. Porządek w danych, dzięki uwzględnianiu tylko istotnych informacji i spójnej formie raportowania.
 7. Szybka identyfikacja potencjalnych problemów i wyzwań, dzięki przejrzystości wyników.
 8. Wynikowa Oszczędność pieniędzy.

 

Jakie są najpopularniejsze narzędzia do wizualizacji?

 

 • Google Data Studio

Jest integralną częścią Google Marketing Platform, przez co świetnie współpracuje z danymi pochodzącymi z produktów rodziny Google np. Google Analytics. 

 • Microsoft Power Bi

Opiera się na interfejsie pochodzącym z Office 365, dzięki czemu jest łatwy w obsłudze dla mniej doświadczonych analityków. Narzędzie jest darmowe, a wersję Professional możemy mieć już za 10 USD miesięcznie.

 • Tableau

Płatne narzędzie pozwalające najszybciej obsługiwać duże ilości danych. Ma najbardziej rozbudowane funkcje wizualizacji danych, ale również najwyższy stopień skomplikowania, jeśli chodzi o jego codzienną obsługę.

 


 

Jeśli na codzień również borykasz się z problemem wielu różnych źródeł oraz zestawień danych i zainteresował Cię temat zebrania ich w formie jednego, łatwego w odczycie dashboardu, skontaktuj się z naszymi – chętnie porozmawiamy o indywidualnym rozwiązaniu dopasowanym do Ciebie i Twoich potrzeb, które ułatwi oraz usprawni firmową codzienność.

 

Kontakt

Porozmawiajmy! Chętnie podpowiemy,
jak możemy pomóc Twojemu biznesowi.

Dane kontaktowe

Analychee Sp. z o.o.
ul. Grójecka 210
02-390 Warszawa
NIP: 7011083571

Formularz kontaktowy